CO JE OSOBNÍ ZNAČKA

Co je osobní značka? První článek ze série článků o osobní značce.

Znáte pojem osobní značka? Víte, proč je důležité s ní pracovat a jak ji tvořit? V tomto článku se dozvíte, jak vám budování osobní značky může pomoci nejen při hledání práce.

Co je osobní značka?

Představte si firmu, která chce být atraktivní pro své zaměstnance i kandidáty, chce mít dobré jméno na trhu a chce být také jasně rozpoznatelná. Co je jejich značkou? Je to jejich logo, jejich jméno, komunikace s veřejností, ale i webové stránky. Stejně tak je to u člověka.

Vaše jméno je vaše osobní značka, stejně jako logo firmy. Ale nejenom to, vše, co celkově děláte, jak vystupujete a komunikujete, váš životní příběh, to vše tvoří vaši osobní značku.

Vaše jméno, váš životní příběh … to vše tvoří osobní značku.

Je možné, že už na své osobní značce pracujete, jen to z vaší strany není vědomé. Pokud máte profil na nějakých sociálních sítích, tak ovlivňujete, jak váš profil a celková aktivita působí na ostatní uživatele. Pokud máte specifický styl oblékání, který je pro vás typický, dáváte tím lidem kolem informaci o sobě a oni si vytváří svůj názor a vědí, že máte osobitý styl.

Pokud se na své osobní značce rozhodnete pracovat, nejspíše to nepůjde během jednoho víkendu. Práce na osobní značce je totiž dlouhodobý promyšlený proces. Nenechte se odradit, pokud neuvidíte v krátkém čase velké výsledky.

Práce na vaší značce vás sice bude stát čas a úsilí, ale může vám přinést nesporné výhody oproti ostatním.

Pracovní nabídka

Díky kvalitní osobní značce můžete získat zajímavou práci, protože budete pro zaměstnavatele snáze dohledatelní například díky vyplněnému profilu na pracovní síti LinkedIn. Máte možnost propagovat sami sebe zaměstnavateli ještě dříve, než se přihlásíte na jednu z volných pozic ve firmě.

Vybudování jména

Pokud nabízíte služby jako například účetnictví, díky práci na osobní značce můžete potenciálním zákazníkům ukázat své dosavadní zkušenosti (třeba na LinkedIn) nebo se podělit o své znalosti v odborném článku (na svém blogu). Je možné, že díky této aktivitě se na vás začnou lidé sami obracet s žádostí o spolupráci či radu.

Rozšíření kontaktů

Kolik lidí ze svého oboru/oboru, kterému se chcete věnovat, znáte? Prostřednictvím budování své osobní značky získáváte nové kontakty. Svou profesní síť kontaktů budujete nejen při setkávání s ostatními lidmi při různých událostech, ale i na profesní síti LinkedIn. Nebojte se být aktivní a svou profesní síť požádat o radu nebo naopak pomoci ostatním díky vašim zkušenostem. Vaše síť kontaktů se samozřejmě hodí i při hledání práce. 

Nebojte se být aktivní a svou profesní síť požádat o radu nebo naopak pomoci ostatním díky vašim zkušenostem.

Silné stránky a přednosti

Osobní značka ukazuje vaše přednosti, vystihuje vaše silné stránky, které máte, a dává možnost představit své úspěchy. Tato sebereflexe o tom, co se vám povedlo a co umíte, vám pomůže nejen při tvorbě osobní značky, ale i prezentaci v životopise nebo na pracovním pohovoru. Připomenutí si svých předností by také mělo pozitivně působit na vaší psychickou pohodu, protože si člověk kolikrát ani neuvědomuje, co vše za svůj život už dokázal, dokud se nad tím sám nezamyslí.

Hodnoty a vize

Občas je potřeba se v každodenním shonu zastavit a zapřemýšlet nad tím, zda směřujete tam, kam chcete.

Práce na osobní značce vám pomůže si vytříbit své hodnoty a zamyslet se nad svou vizí – svým směřováním. Využijte svou autentičnost, přemýšlejte nad tím, kdo jste a čeho chcete dosáhnout.

Pracovat na své osobní značce se tedy vyplatí, i když zrovna nehledáte žádnou práci.

Možná si teď říkáte JAK vůbec začít. Nebo KDE všude se můžete prezentovat.

Více o tom, jak začít budovat svou osobní značku, jak přemýšlet nad tím, co chcete sdělovat, ale hlavně kde můžete svou osobní značku prezentovat, se dozvíte v následujících článcích o osobní značce.

Příště se podíváme na téma, jak začít pracovat na své osobní značce.