DUŠEVNÍ ZDRAVÍ ANEB JAK BÝT V POHODĚ

Představujeme vám sérii na téma duševní zdraví

Hledání práce v době covidové, zaučení na dálku, home office a do toho péče o děti, rodiče i domácnost. Připadá vám, že je toho moc? Nejste v tom sami. Přinášíme vám mini sérii na téma Duševní zdraví, aneb jak být v pohodě, i když okolnosti nepřejí.

Proč jsme se ve Zlaté práci rozhodli věnovat tématu duševního zdraví? V práci trávíme třetinu života a tak duševní zdraví úzce souvisí s kariérou. Jak ukazuje analýza pracovního trhu z roku 2020 zpracovaná společností Grafton, 58 % zaměstnanců má velké množství práce, nejčastěji silnou pracovní zátěž pociťují vysokoškoláci. Lidé bez maturity jsou častěji ze stresu vyčerpaní. Pro udržení dobrého duševního zdraví je dobré myslet na rovnováhu mezi osobním a pracovním životem.

Potřeby lidí také poznamenala pandemie koronaviru. Analýza Grafton uvádí, že zatímco dříve k nejdůležitějším atributům výběru nového zaměstnání patřila výše mzdy a benefitů, vzdálenost práce od místa bydliště a délka dojíždění či typ smlouvy, dnes se na druhé místo žebříčku hned za výši mzdy řadí jistota dlouhodobého místa a stabilita. Průzkum pracovního tempa zase ukazuje, že se lidé při práci z domova cítí více osamocení, a tudíž se u nich více rozvíjí pocit izolace.

V Česku se samotou zabývala psycholožka Pavla Koucká, která konstatovala, že v předchozích letech se počet „osamělých“ lidí zdvojnásobil a toto tempo roste rychleji než kdy dříve, přičemž téměř každý osmý člověk žije „sám“ – a velké množství těchto lidí se socializovalo alespoň v práci s kolegy, bohužel úplná práce z domova má právě na
vztahy s kolegy negativní vliv.

Welcome to the Jungle

V rámci naší série jsme vyzpovídali psycholožku a kouče, kteří přinášejí rady, jak zahnat chmury a poprat se s negativními dopady situace.

A jaké jsou obecné tipy pro pohodový život bez stresu, se kterými můžeme začít už teď? Jíst zdravě, nezapomínat na pohyb na čerstvém vzduchu a dopřát si kvalitní spánek.

Co konkrétního pomáhá vám? Podělte se s námi o vaše tipy na emailu zlataprace@krasapomoci.cz, Facebooku nebo na LinkedIn.

Zdroje:

Průzkum Welcome to the Jungle

Grafton Analýza pracovního trhu 2020