FIRMY MAJÍ VĚTŠÍ POTŘEBU FUNGOVAT ONLINE NEBO MÍT E-SHOP

Rozhovor s Nelou Druneckou z PROSEO Media

Rozhovor s Nelou Druneckou z PROSEO Media o tom, jak se (ne)změnil přístup firem k marketingu s ohledem na koronavirovou situaci.


Nela Drunecká se specializuje na tvorbu marketingových strategií v onlinu. Pomáhá nastavovat interní procesy ve firmách a věnuje se přípravě a exekuci marketingových plánů. V oboru má dlouholeté zkušenosti, mimo jiné se zabývala i správou sociálních sítí a copywritingem. V současné době působí jako projektová manažerka v PROSEO Media.

Změnil se v současné době nějakým způsobem přístup firem k zakázkám v oblasti marketingu a reklamy (oslovování jiné cílové skupiny, využívání méně běžných nástrojů, intenzivnější práce na tvorbě brandu apod.) Jakým?

Ani ne, nebo alespoň ne u našich klientů. Spíš je to popohnalo pousnout se někam, kam se posunout chtěli už delší dobu, ale neměli dostatečnou motivaci. Typicky dokončit e-shop, začít hlouběji řešit webovou analytiku. Hodně času teď věnujeme vylepšování e-shopu a jejich založení.

Pociťujte v dnešních dnech nějaký rozdíl v rozsahu zakázek (více/méně)? Pokud nějaký rozdíl je, co je jeho příčinou?

První měsíc jsme cca u 60 % klientů kampaně úplně pozastavili. S tím se na chvíli i prodloužilo rozhodování se o dalších investicích. Nicméně další měsíc jsme zase najeli u většiny klientů na běžný režim. Z počátku tady byl strach, jak se co bude vyvíjet, ale ukázalo se, že digitální obchod je v situacích, kdy nikam nemůžete vycházet, alfou a omegou, takže jsme se poměrně rychle vrátili k běžnému stavu. V posledním měsíci se také poptávky vrátily do normálu.

Zaměřují se firmy, se kterými spolupracujete, v současné době na náborové kampaně? Pokud ano, v jakých oborech nejčastěji, případně u kterých oborů jste zaznamenali pokles?

Náborové kampaně děláme minimálně a když už, tak většinou pro výrobní společnosti a tam je to tak 50 na 50. Hodně firem na Plzeňsku je závislé na práci z Německa, takže hodně záleží na tom, jaká situace je právě tam. Nicméně měli jsme v portfoliu i výrobní společnost, která odvolala jakékoliv náborové kampaně a v současnosti přehodnocuje svůj stav. Na druhou stranu máme i jiné společnosti, které zatím stále nabírají.

Myslíte si, že dnešní dny přinesou do oblasti marketingu a reklamy nějaké změny? Jaké?

Je vždycky těžké přicházet s nějakou prognózou – obzvlášť v online marketingu, který je hodně dynamický. Nicméně nemyslím si, že by současná situace přinesla nějaké závratné změny, které by naše odvětví už v minulosti nezažilo. U klientů vidíme teď zvýšenou potřebu být vidět i v onlinu a mít e-shop, nebo jakékoliv webové řešení, díky kterému je možné získávat poptávky. Jednoho by až napadlo, že se tím zvýší konkurence v onlinu a třeba i cena za proklik v některých odvětvích. Současná situace ovšem trh svým způsobem prověřila – některé menší společnosti zaniknou a tím pádem se uvolní místo pro nové anebo stávající, které si ukousnout z trhu o něco víc, než měly doposud. Je to takový koloběh.

S jakými problémy se vaši klienti (firmy) nejčastěji nyní potýkají s ohledem na probíhající/proběhlá opatření proti pandemii?

Největší problém měli ti, kteří pracovali v oblasti služeb – typicky kadeřnictví, maséři, salony krásy. Pro mnohé z nich byla karanténa téměř likvidační.

Na druhou stranu máme i klienty (prodej alkoholu, pet-shopy, prodejci podzemních nádrží), kteří naopak měli rekordní tržby a narazili na omezené technické možnosti současných e-shopových řešení, potažmo se jim zdržovalo naskladňování zboží. V principu ale nešlo o nic, s čím by si nešlo poradit.

Objevily se spolu se současnou situací nějaké nové, netradiční projekty, na kterých nyní spolupracujete? Jaké?

Teď Vás asi moc nepotěším, ale vlastně ani ne. Ona je nějaká menší krize každou chvíli v každém druhém odvětví, takže není den, abychom neřešili něco “netradičního”. Netradiční to bývá spíš pro klienty, kteří s danou situací nemají zkušenosti. My to už známe třeba z jiných projektů. To je asi jedna z největších výhod práce v digitální agentuře – jen tak něco vás nepřekvapí.

Do jaké míry jsou zasaženi zaměstnanci v oblasti marketingu a reklamy z hlediska pracovního uplatnění?

To je otázka, na kterou nedokážu odpovědět. Záleží na celé řadě faktorů – například zda firmy budou/nebudou výrazně snižovat investice do reklamy, za co budou ochotni lidé utrácet peníze a kolik. V důsledku pro nás platí to stejné, co pro všechny ostatní firmy v krizi – některé přežijí, jiné padnou, další se transformují. Hodně také záleží na tom, jak se dokáže společnost přizpůsobit situaci.