JAK NA LINKEDIN

Zaujal Vás LinkedIn? Pojďte začít s námi.

V předchozím článku ze série Osobní brand jsme si představili sociální sítě, díky kterým můžeme svoji osobní značku budovat. Dnes se zaměříme na jednu konkrétní síť, a to na LinkedIn. 

Co je to LinkedIn a co dobrého mi přinese? LinkedIn je profesní sociální síť. Profil na LinkedInu slouží jako vaše profesní vizitka, můžete díky ní navazovat kontakty, sledovat novinky z oboru a pomůže vám při budování brandu. V neposlední řadě je to skvělý nástroj pro hledání práce, hned po pracovních portálech druhý nejosvědčenější. Milan Novák, CEO v Goodcallu a zakladatel Genixy o LinkedInu říká: “Tato profesní síť je nejpoužívanější pro hledání práce a zaměstnanců. Pokud práci hledáte, nebo budete hledat, tak je to ideální místo, kde si vytvořit svůj pracovní profil. Funguje to jako digitální životopis.”

Jak ale souvisí osobní brand a nábor? Na to jsme se zeptali Terezy Kirsch, project manager Genixy, podle které je to úzce spojeno: “Budování vlastní sítě kontaktů, pravidelná aktivita na našem profilu ve formě příspěvků nebo videí či článků, zvyšuje viditelnost Vašeho profilu či stránky Vaší organizace, a tím pádem má veškerá Vaše aktivita na této sociální sítí stále větší dosah a může tak oslovit větší množství potenciálních zájemců či lidí, kteří sdílejí stejné myšlenky, postoje, nebo zkušenosti. Pokud jsem člověk, který se rozhlíží po nové pracovní příležitosti, může mi moje pravidelná aktivita týkající se mých pracovních zkušeností či úspěchů přitáhnout pozornost jak bývalých kolegů, tak kolegů budoucích, a samozřejmě náborářů. ”

Pokud práci hledáte, nebo budete hledat, tak je to ideální místo, kde si vytvořit svůj pracovní profil.

Projděte si s námi LinkedIn krok po kroku:

REGISTRUJTE SE 

Registrace na této sociální síti je snadná. Pro registraci je nutné mít email, dále vyplníte své jméno, zvolíte si heslo a kliknete na “Připojit se”. Vítejte! LinkedIn existuje v několika typech účtů, zdarma i placených. Pokud ovšem nejste náborář, bohatě vám bude stačit ta základní volná verze.

VYPLŇTE SI PROFIL

Nastavte si profilovou fotografii, ideálně lehce formální a takovou, kde je vám vidět tvář a usmíváte se. Rovněž můžete vložit fotografii na pozadí. Váháte, jestli mít profil v češtině nebo angličtině? Můžete si vytvořit více verzí profilu v různých jazycích, návod jak na to najdete v nastavení. Pozor ovšem na konzistentnost vašich příspěvků, pro ně zvolte jeden komunikační jazyk. V úvodu si nastavte vaše představení a motto. Motto na LinkedInu není chápáno jako citát či fráze. Motto by mělo být stručné a výstižné heslo, které bude ideálně obsahovat vaši současnou pozici. Prostor pro bližší představení je v souhrnu “o mně”, kam můžete napsat to, co se do dalších částí nevešlo, kdo jste, co vás baví, čemu se rádi věnujete, kam směřujete. Pravděpodobně nejobsáhlejší částí je sekce pracovní zkušenosti, která slouží jako digitální životopis. Do této části je možné napsat veškeré vaše zkušenosti, ve které firmě jste působili, jak dlouho trval poměr, zda se jednalo po plný či částečný úvazek a co přesně bylo vaší náplní práce. Ke každé pracovní zkušenosti můžete připojit i fotografii, dokumenty, nebo odkaz na webové stránky. Další důležitou sekcí je vzdělání, kam se uvádí nejvyšší dosažené vzdělání od střední školy, základní školu neuvádějte. Váš profil můžete také doplnit o licence a certifikace, například z jazykových kurzů, a o dobrovolnické zkušenosti. Jste machři na účetnictví, zdatní překladatelé, polygloti nebo máte pracovní právo v malíčku? Dejte o tom vědět v sekcích dovednosti a dosažené cíle. O svůj profil pečujte a pravidelně ho aktualizujte.

NAVAZUJTE KONTAKTY

Abyste se objevovali ve výsledcích hledání jiných uživatelů, musí váš profil dosáhnout úrovně hvězda. Této úrovně dosáhnete nejen kompletně vyplněným profilem, ale také navázáním určitého množství spojení. Přidejte si mezi kontakty své přátelé, spolužáky, bývalé i současné kolegy, známé, ale i osobnosti z vašeho oboru a náboráře. LinkedIn vám na základě vaší školy a oboru bude také sám nabízet další uživatele, které byste mohli znát. 

ZVEŘEJŇUJTE PŘÍSPĚVKY

Jako u všech sociálních sítí i tady platí, že byste měli mít vytvořený plán, nebo alespoň se zamyslet, kdo je vaše cílová skupina a co je vaše očekávání. Jak už bylo řečeno, LinkedIn je profesní sociální síť a nepatří na ni fotky a příspěvky z dovolené, rodinných oslav či selfie z nákupního centra. Obsahem vašich příspěvků by mělo být vše, co se týká práce – články, pozvánky na konference, zajímavosti z absolvovaného webináře, rozhovory, podcasty, reakce na novinky, edukační videa, fotky související s výkonem práce, infografiky, návody. Kromě vytváření vašich příspěvků je důležité, abyste byli aktivní u příspěvků dalších uživatelů. Lajkujte, sdílejte, komentujte. Dostanete se tak do povědomí druhých.

HLEDEJTE PRÁCI

Jste nezaměstnaní a doufáte, že vám LinkedIn pomůže k získání vaší práce snů? K hledání práce na LinkedInu se můžete postavit aktivně i pasivně. Pokud pracujete v IT nebo vrcholovém managementu, je možné, že vás osloví recruiteři sami. Ve většině případů o sobě ale budete muset dát vědět. Změňte si vaše motto a dejte lidem ve své síti vědět, že jste “otevřeni novým příležitostem”. Do profilové fotografie také můžete přidat zelený rámeček “open to work” (otevřen k práci), aby bylo na první pohled vidět, že vás náboráři mohou oslovit. LinkedIn je natolik chytrý, že vás nastavením provede a budete si moct určit, kdo vaši aktualizaci uvidí. Napište krátký článek o tom, co byste rádi dělali, co umíte a jaké máte zkušenosti. Pokud máte v síti přidané správné lidi, určitě budou váš příspěvek sdílet dál a možná se dostane do správných rukou. Prohlížejte si stránky společností, kde najdete odkazy na otevřené pozice. Můžete i oslovit náboráře nebo manažera firmy, kde byste rádi pracovali.

DOHLEDEJTE SI INFORMACE

Zaujal vás LinkedIn a chcete z něj dostat co nejvíce? Na internetu najdete všemožné statistiky, které vám při plánování aktivity na této síti mohou pomoci, např. demografické složení uživatelů, pracovní odvětví uživatelů, nebo kdy jsou uživatelé na síti nejaktivnější a kdy může mít váš příspěvek největší dosah.

O svůj profil pečujte a pravidelně ho aktualizujte.

Na závěr snad už jen slova Milana Nováka: “Všem přeji, aby v LinkedInu našli zajímavou platformu a ať všem slouží k získávání zajímavých kontaktů a nové perspektivní práce.”

V příštím článku se podíváme na možnosti navazování kontaktů, a to nejen online formou. 

Zdroj:

Rozhovor s Terezou Kirsch a Milanem Novákem z Goodcall a Genixy