JAK ZAČÍT TVOŘIT SVŮJ OSOBNÍ BRAND

Jak budovat osobní značku? Pokračování série článků o osobní značce.

V minulém článku jste se dozvěděli, co je to osobní značka a proč na ní vůbec začít pracovat. V tomto článku se podíváme na to, jak jsou první kroky při tvorbě osobního brandu.

Rozhodli jste se začít pracovat na svém brandu? Skvělé. Jak ale začít?

Na toto téma jsme se ptali Terezy Kirsch, Talent Sourcing Partner ve společnosti Goodcall, která mimo jiného hledá kandidáty na otevřené pracovní pozice a pomáhá lidem s hledáním práce. Ta nám na otázku, jak začít, řekla: “Určitě je třeba se zamyslet, co a jak chceme prezentovat. Člověk by si měl vybudovat svůj vlastní styl komunikace a vyjadřování, a to nejen v rámci osobní interakce, ale například i v online světě formou příspěvků na sociálních sítích.”

Nepouštějte se hned do zakládání účtů na všech sociálních sítích, ale nejprve si v klidu sedněte, připravte si tužku a papír a zamyslete se nad několika důležitými oblastmi.

Je třeba se zamyslet, co a jak chceme prezentovat.

Motivace

Ujasněte si svou motivaci. Z minulého článku víte, co vše vám práce na osobní značce může přinést. Ale jaká je vaše vlastní motivace? Co chcete, aby vám budování osobní značky přineslo? Chcete získat nové klienty? Najít si práci?

Sebepoznání

Kdo jste? Jaké jsou vaše silné stránky? Co máte na sobě rádi? Najděte si čas na sebe a sepište si vše, co vás napadá. Možná umíte psát čtivé články. Nebo pečete výborné dorty. 

Jakých svých úspěchů si nejvíce vážíte? Například je možné, že jste dokázali na poslední chvíli naplánovat akci pro velké množství lidí či jste dokázali opravit nějaké složité zařízení v domácnosti, které bylo rozbité? Umíte vytvořit krásnou prezentaci v PowerPointu?

Kam směřujete? Jaké jsou vaše plány na následující měsíce/roky? Chcete zůstat ve svém oboru nebo objevit úplně jiný? Jaká jste osobnost? Jaké jsou vaše hodnoty? Jak chcete, aby vaše značka byla vnímána ostatními?  Koho obdivujete? Kdo se věnuje podobným věcem jako vy a můžete se od něho inspirovat?

Prostřednictvím těchto otázek objevíte svou autenticitu, jedinečnost, díky které bude vaše osobní značka lépe zapamatovatelná. Také získáte podklady toho, co chcete sdílet se svou cílovou skupinou – článek jak na hezkou prezentaci, fotografie dortů nebo kurz o plánování a organizování událostí.

Digitální dovednosti

Jak hodnotíte úroveň svých digitálních dovedností? Cítíte se zruční v orientaci na sociálních sítích? Víte, kde si můžete založit zdarma webovou stránku? 

Tyto znalosti jsou důležité pro vaši online prezentaci, až budete volit kanály, na kterých plánujete budovat svou značku. Nevadí, pokud se zatím neorientujete v sociálních sítích. Naopak, čas strávený objevováním, kde se co nachází, vám přinese nové zkušenosti.

Cílová skupina a obsah

Kdo je vaše cílová skupina? Přemýšlejte nad tím, co chcete sdělovat a komu. Představte si, jak vypadá typický představitel vaší cílové skupiny. Jaký je? Jak je starý? Co má rád? 

Obsah svých sdělení například na sociálních sítích případně webových stránkách přizpůsobte nejprve tomu, v čem se cítíte silní. Je pro vás příjemnější psát články? Nebo spíš chcete ukazovat koláže fotografií jen s krátkými popisky? Možností obsahu je mnoho – články, videa, kurzy a webináře, sdílení tipů, postupů, receptů, fotek. Dále psaní recenzí či videoprezentací, návštěva konferencí či veletrhů.

Mějte plán

Kolik času například týdně se chcete budování osobní značky věnovat? Jakou formu zvolíte? Vytvořte si plán, kde všude chcete být se svou osobní značkou aktivní. O možnostech se dozvíte v příštím článku. Buďte konzistentní v tom, co své cílové skupině sdělujete. Komunikujte se svým publikem.

Buďte konzistentní v tom, co své cílové skupině sdělujete. Komunikute se svým publikem.

Vytrvejte

Máte pocit, že vaše práce přichází v niveč? Váš článek ještě nikdo nečetl? Jak jsme psali v úvodním článku, práce na osobní značce je dlouhodobý proces. Vytrvejte! 

Tereza Kirsch potvrzuje, že práce na značce dává smysl: “Díky mým dosavadním zkušenostem můžu říct, že budování osobního brandu může být opravdu velmi účinným nástrojem, jak si své šance zvýšit. Přeci jen, pokud máte ve své síti náboráře, headhuntery, či zástupce různých firem, tak právě tito lidé sledují Vaši aktivitu, sledují Vaše příspěvky, aktualizace, a v případě, že se v jejich okolí objeví zajímavá role, můžou Vás kontaktovat, protože o Vás budou vědět.”

Doufáme, že nyní máte představu, jak na své osobní značce začít pracovat a nad čím je potřeba přemýšlet. 

V příštím článku se dozvíte, kde všude jde svoji osobní značku budovat.

Zdroje: Forbes.cz, Quicksprout.com, Rozhovor s Terezou Kirsch, Talent Sourcing Partner v Goodcall, Project Manager v Genixe