JAKÝ OBSAH DÁVAT NA SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Jak na sociální sítě a jaký obsah můžete publikovat? Budujte s námi svůj osobní brand.

Už víte, co je to osobní značka, jak ji začít tvořit a kde působí. Pokud chcete začít tvořit svou osobní značku, je velmi pravděpodobné, že Vaše první kroky povedou právě k sociálním sítím.

Sociální sítě využívá na světě více než 3 a půl miliardy lidí a v České republice je to více než polovina populace. Sociální sítě už dnes neslouží jen pro sdílení fotek z dovolené, hraní her či posílání zpráv. Staly se místem pro obchod, propagaci, interní a externí komunikaci, fundraising, nebo například nábor.

Jsou pro vás sociální sítě španělská vesnice a nevíte, pro kterou se rozhodnout? Zamyslete se nad svou cílovou skupinou. Jak říká Milan Novák, Group CEO v Goodcall a zakladatel Genixy: “Sociální sítě nám samozřejmě umožňují šířit povědomí o naší značce bez omezení a v podstatě globálně. Záleží ale na nás, kdo je naše cílová skupina. Je to rodina, zákazníci, kamarádi nebo političtí příznivci? Vždy doporučujeme si nejdříve udělat svoji vlastní strategii komunikace a podle toho, čeho chci dosáhnout, zvolit správnou kombinaci sociálních sítí. Můžu používat i více kanálů. Velká část populace má více účtů na více sítích.”
Tereza Kirsch, Talent Sourcing Partner v Goodcallu a Project Manager v Genixe dodává: “K budování osobní značky můžeme využít jakékoliv sociální sítě, jako příklad můžu uvést Facebook, LinkedIn, ale i Twitter a Instagram. Pokud se však snažíme budovat osobní značku v profesním životě, využila bych pro tuto aktivitu právě zmíněný LinkedIn.”

K budování osobní značky můžeme využít jakékoliv sociální sítě

Která sociální síť je pro vás, vaši cílovou skupinu a váš obsah ta nejvhodnější? Pojďme se na ně podívat.

FACEBOOK

Nejrozšířenější a nejuniverzálnější sociální síť v České republice. Na Facebooku můžete publikovat obsah prostřednictvím svého profilu mezi své přátele nebo stránky, kde komunikujete se svými fanoušky. Na Facebook se hodí prakticky cokoliv – fotky, koláže, videa, animace, gify, články, infografiky. Zkuste také zapojit své kontakty a vytvořte třeba anketu nebo soutěž. Nebojte se ani propojení s jinou sítí. Píšete blog nebo dáváte videa na YouTube? Sdílejte je na Facebooku a zvyšte tak jejich dosah.

INSTAGRAM

Instagram je jednou z nejrychleji se rozvíjejících sociálních sítí. Jeho doménou jsou fotografie a krátká videa, a cílovou skupinou spíše mladí lidé. Častá témata na Instagramu jsou cestování, životní styl, sport, gastronomie, ale vaše fotky se mohou týkat i čehokoliv jiného. Je však dobré udržovat jednotné téma a styl. Oblíbené jsou Instagram Stories, kde můžete sdílet obsah po dobu jednoho dne a poté bude odstraněn. Pomocí Instastories můžete pořádat i živé přenosy. 

LINKEDIN

LinkedIn je profesní sociální síť. Slouží zejména k propojení s partnery, zákazníky a kolegy z oboru. Obsah vašich příspěvků by měl odpovídat vašemu zaměření a pomoci vám ukázat, že jste skutečným odborníkem v oboru. Na LinkedIn se skvěle hodí články, rady, návody, tipy, zprávy a aktuality. LinkedIn je také skvělý pomocník při hledání práce, jelikož váš vyplněný profil slouží jako digitální životopis, na LinkedInu je spousta aktivních náborářů a firmy na něm vypisují volné pozice. 

TWITTER

Twitter v českém prostředí používá pouze necelých 400 tisíc uživatelů a hodí se pro Vás, pokud máte spíše serióznější obsah. Nejčastěji Twitter využívají známé osobnosti, politici nebo třeba žurnalisté. Uživatelé Twitteru komunikují pomocí krátkých sdělení, takzvaných tweetů, které mohou mít podobu důležitých oznámení, odkazů na web, tipů na webináře a konference, odborných článků, edukačních videí nebo třeba rozhovorů.

YOUTUBE

Máte v úmyslu tvořit podcasty, rozhovory, video návody, medailonky, cestovatelské deníčky či zpíváte, tančíte nebo hrajete na hudební nástroj? Nejlepší formou propagace bude právě YouTube, stránka pro sdílení videosouborů, kterou řadíme k sociálním sítím. Nemusíte však být nadějný zpěvák, abyste na YouTube uspěli. Můžete být třeba zapálený pedagog, který se před kamerou podělí se svými studenty o své znalosti. Jednomu tématu můžete věnovat celý váš kanál, nebo videa tématicky rozdělit do sekcí, na takzvané playlisty.

PINTEREST

Tato sociální síť je z drtivé většiny využívána hlavně ženami. Slouží jako online nástěnka s fotkami nápadů a inspirací, které si můžete ukládat a uspořádat. Nejčastěji se na ní objevuje téma gastronomie, módy, cestování, bytových doplňků, různých kreativních výtvorů, ale i nápadů  na aktivity s dětmi. Umíte hezky malovat, děláte zajímavé fotografie, zdobíte dorty nebo se věnujete kreativnímu pletení a háčkování? Uživatelé Pinterestu už čekají na vaše výtvory. Pochlubte se!

Mějte konzistentní obsah, plánujte a pracujte postupně.

Aby se příspěvek dostal ke správné cílové skupině, můžete na sociálních sítích využívat hashtagy. Díky mřížce „#“ před klíčovým slovem se váš příspěvek bude lépe vyhledávat a spojí se tak s dalším obsahem na stejné či podobné téma. Buďte na sociálních sítích také vidět, komentujte a rozdávejte “lajky” a srdíčka na jiné příspěvky, které vás zaujmou. 

Budování brandu je běh na dlouhou trať. Mějte konzistentní obsah, plánujte a pracujte postupně, vaším cílem není za první měsíc vyplodit sto příspěvků a další dva měsíce jen čekat. Uvidíte, že za nějaký čas si najdete svůj unikátní styl, publikum a příspěvky se vám budou tvořit čím dál snadněji.

Obsah vašich příspěvků přizpůsobte tomu, v čem jste silní. Ačkoliv profesionální správci sítí spolupracují s grafiky, fotografy nebo textaři, nezoufejte. Zajímavý obsah můžete vytvořit svépomocí. Na internetu dohledáte spoustu tipů, návodů a aplikací zdarma, které vám pomůžou.

Na které sociální síti se pustíte do budování své značky? Zaujal vás LinkedIn? V příštím článku se na něj podíváme detailněji.

Zdroj:

Rozhovor s Terezou Kirsch a Milanem Novákem z Goodcall a Genixyhttps://www.focus-age.cz/m-journal/aktuality/infografika–socialni-site-v-cesku-v-roce-2019__s288x14828.html