KARIÉRNÍ KOUČOVÉ RADÍ, JAK BOJOVAT PROTI AGEISMU

Článek z Forbes na téma, jak čelit ageismu na trhu práce

Článek z Forbes na téma, jak čelit ageismu na trhu práce a o tom, jak při první příležitosti vyvrátit potenciálnímu zaměstnavateli jeho předsudky vůči starším pracovníkům

Smutnou realitou je, že lidé, kterým je 30 a více, jsou vystaveni ageismu. Ageismus je jedním z typů diskriminace, který je podhodnocen a přehlížen. Možná je to tím, že jde o temnou oblast. Často to není tak, že společnost nechce 55 letého pracovníka. Jde o to, že nechtějí 55letému člověku platit to, co si se svými špičkovými dovednostmi zaslouží, zejména při dnešním snižování nákladů. Společnosti by raději najaly mladého člověka za zlomek toho, co by zaplatily zkušenému profesionálovi.

Výzvou, které starší pracovníci čelí, jsou zajeté předpoklady o nich. Zaměstnanci si hned myslí, že zkušený člověk chce okamžitě převzít kontrolu, hodit nohy na stůl a štěkat rozkazy na mladší zaměstnance a šéfovat všem okolo. O zkušené osobě se předpokládá, že je všeználek a bude svým mladším kolegům říkat: „Poslouchejte mě. Dělal jsem to takhle 30 let.“ Existuje dojem, že prostě nezapadnou. Zaměstnanci věří, že zkušení lidé nemluví stejným jazykem, neposlouchají aktuální hudbu nebo nesdílejí stejné kulturní hodnoty.

Výzvou, které starší pracovníci čelí, jsou zajeté předpoklady o nich

Je třeba říci, že je nezákonné diskriminovat osoby starší 40 let a pokud se Vám to stane, měli byste podat stížnost. Realita je taková, že si chcete najít práci a ne se zaplést do zdlouhavého soudního procesu. Potřebujete práci a musíte přijít na to, jak se pro společnost stát atraktivním a hodnotným a jak si získat ostatní zaměstnance.

Tady je to, co musíte udělat v boji proti ageismu:

  • Při pohovoru chcete předejít některým otázkám. Nejspíš už víte, co si ten druhý myslí a jaké má předsudky. Trik je hned je vytáhnout. Tazateli se ve skutečnosti uleví, jelikož se na nepříjemné otázky nebude muset ptát sám. Měli byste být připraveni říct něco ve smyslu:
    • Jsem opravdu nadšený z této pozice a vaší společnosti. Chápu, že krok tímto směrem bude znamenat nižší plat, než jaký jsem měl předtím.
    •  Rád bych vám sdělil, že mi záleží spíše na práci, lidech, společnosti, intelektuálních výzvách a aby mě práce bavila. Věřím, že tato pozice tyto požadavky splňuje.
    • Jsem otevřený vyjednávání. Mohu vás ujistit, že nepůjdu za jinou lepší nabídkou. Jsem ten typ člověka, který drží slib a slovo.
    • Rozumím, že můj nadřízený i kolegové jsou mladší než já. Líbí se mi to, protože se budu mít od této živé skupiny co naučit. Bylo by mi ctí být mentorem pro chytré a výkonné mladší kolegy a sdílet s nimi některé mé zkušenosti, pokud si to budou přát.

Jelikož tak nějak víme, co si myslí, můžeme to utnout již v počátku. Jakmile tyto věci řeknete, zničíte tím spoustu předsudků.

Musíte se také ujistit, že se do společnosti budete hodit. Naučte se o technologiích, které firma, kam se hlásíte, používá. Pokud máte v rodině mladší členy, buďte s nimi nějaký čas. Získejte cit pro jazyk, který používají, a orientujte se v kultuře, o které mluví. Naučte se něco o popu, hudbě a módě. Zjistěte si, jaký je ve firmě dress code. I když se nebudete cítit dobře v tričku a roztrhaných džínách, zkuste najít takové kousky v šatníku, díky kterým nebudete hned úplně mimo.

Dejte jim vědět, že máte bohaté zkušenosti k dispozici, ale respektujte, že je možná nebudou chtít slyšet. Zapište se jako někdo, kdo by práci zvládl a kdo by citlivě vedl a mentoroval na základě dlouholetých zkušeností. Ujistěte je, že se rádi budete od mladých také učit.

Musíte se také ujistit, že se do společnosti budete hodit

Kenneth Lang je kouč a expert na LinkedIn. Říká, že bychom „měli uznat, že ageismus existuje a kontrolovat to, co můžeme.“ Abyste se ubránili, musíte se vyhnout tomu, abyste vypadali, že jste out. Můžete „začít vaší aktuální fotkou a emailovou adresou, a poštovní adresu vynechat ze CV.“

„Zapište se jako mentor. Ukažte, že byste skvěle podporovali stávající zaměstnance.“ Zdvořile řekněte: „zkušenost nelze naučit.“ Jelikož se společnosti obávají, že zkušení pracovníci mají velké finanční požadavky, možná vás kvůli tomu nebudou chtít najmout. „I když nechcete pracovat za almužnu, pokud můžete jít s finančními požadavky níže, řekněte jim to.“

Lang nabízí další praktické tipy, jako například: „Také je možné vynechat roky absolvování školy. Vložte své roky zkušeností do jedné malé části životopisu. Zaměřte se spíš na váš přínos společnosti než na detailní informace o tom, co jste udělali.“

Bob McIntosh, školitel LinkedInu, kariérní kouč a jeden z LinkedIn „Top osobností 2019“, radí uchazečům „zamyslet se nad dojmem, který vzbuzuje vaše písemná a ústní komunikace“ – mít na paměti to, že „to, co jste dělali před více jak 15 lety už nemusí být relevantní.“ McIntosh říká, že byste měli myslet na to, že pokud jste někde pracovali dlouhou dobu, „software, hardware a postupy se již nemusí dnes používat.“

McIntosh radí, abyste zapomněli na váš věk. Dodává: „mluvte o vůdcovství, spolehlivosti a nedávných úspěších.“

Kariérní koučka Linda Trignano uznává, že věková diskriminace existuje. „Pandemie ještě ztížila zkušeným lidem získání nové práce.“ V boji Trignano doporučuje: „Mým top návrhem je zdokonalit se v mluvení o tom, jak moc se vaše dovednosti ztotožňují s tím, co od vás potřebuje hiring manager, abyste zvýšili vaše šance na přijetí.“

Navrhuje: „Důkladně se na sebe podívejte a zavažte se, že budete vypadat in.“ I když to není záruka, „některé změny můžou výrazně zlepšit váš vzhled a dát vám trendy vizáž. Dává vám to větší šanci minimalizovat problematiku věku a zdůraznit své dovednosti, místo toho, aby byl věk to první, co si na vás náborář při vstupu do místnosti všimne.“

Říká také: „Procvičujte si a dávejte si pozor na to, jak zníte. Pomůže vám to s mladší, ostřejší a bdělejší image. Dávejte si pozor na to, aby váš hlas nezněl unaveně. „Je důležité se vyhnout frázím, které vám sníží vaše šance na přijetí, jako například, že chcete pracovat už jen pár let.“

Spisovatelka a vypravěčka na LinkedInu a kariérní poradkyně Virginia Franco doporučuje mít „nadčasový“ životopis s využitím „nových a moderních formátů“ a myslet na online čtenáře. Měli byste „silně zvýraznit výsledky“ a zaměřit se na posledních 15 let.

Je tragické a k vzteku, že právě proto, že jste třicátník nebo šedesátník, musíte hrát takovouto hru

„Je důležité si uvědomit mýty spojené s vaší věkovou skupinou.“ Franco radí svým klientům vyhnout se tomu, aby si lidé mysleli, že „nebudete stíhat dnešní technologii a nebudete ochotní se učit novým věcem“ nebo že si „myslíte, že jste ten nejchytřejší člověk v místnosti“.

Říká, že představy starších pracovníků lze překonat „odkazem na spolupráci, předvedením nových platforem a technologií a zvýrazněním profesního rozvoje“. Franco dodává: „Mou první radou je zamyslet se nad jakoukoliv platformou uvedenou v inzerátu a nad tím, co můžete udělat, abyste se o ní naučili. LinkedIn Learning a Coursera nabízí vynikající kurzy.“

Loren Greiff se specializuje na koučování kariérního rozvoje a přípravy na pohovory pro kreativce a marketingové profesionály. Greiff uznává: „Všichni máme mezery v učení a naštěstí nemusíme být experty přes noc, ale můžeme začít budovat svou „zásobárnu znalostí“ postupně.“ Radí lidem: „Bez ohledu na to, kde se nacházíte na věkovém spektru, jde o plnění a překračování potřeb a požadavků na trhu.“ Greiff říká, že byste si měli zajisti adekvátní znalosti online kurzy, hledáním kariérních koučů, účastí na webinářích a prohlížením videí na YouTube, které vás mohou potřebné znalosti naučit.

Je tragické a k vzteku, že právě proto, že jste třicátník nebo šedesátník, musíte hrát takovouto hru. Frustrující realitou je, že musíte udělat to, co musíte, abyste získali práci a mohli se dál kariérně posouvat.

Zdroj: https://www.forbes.com/sites/jackkelly/2020/10/05/career-coaches-advise-on-how-to-fight-back-against-ageism/?sh=876a383421a5