PROČ SE VĚNOVAT NETWORKINGU

Podívejte se s námi na důvody, proč se věnovat budování sítí kontaktů.

O osobním brandu už víte téměř vše – kde působí, jak s ním začít, jaké pro to můžete použít sociální sítě a v čem vám může pomoci LinkedIn. Máte pocit, že přece jen něco k dokonalosti chybí? Je to networking. Pojďme se na něj společně podívat.

Co si pod pojmem networking představit? Networking můžeme popsat jako proces vytváření a spřádání vztahů, neboli tvoření sítě kontaktů. Máte pocit, že zrovna vy nepotřebujete mít plný telefon kontaktů a že se vám to nikdy hodit nebude? Networking využijete jak v profesním, tak i v osobním životě. Pomůže vám při obchodování, hledání práce, při kariérním růstu, ale může vám pomoci i při hledání šikovného řemeslníka do domácnosti. Určitě jste už také někdy použili výraz “rozhodit sítě”. 

Zaměřme se teď na profesní stránku. Z průzkumu Randstad Employer Brand Research vyplývá, že prostřednictvím osobních kontaktů a doporučení hledá práci 39% kandidátů. Jedná se tak o druhý nejrozšířenější způsob hledání práce, hned po pracovních portálech.

Pomůže vám při obchodování, hledání práce, při kariérním růstu, ale může vám pomoci i při hledání šikovného řemeslníka do domácnosti.

OFFLINE A ONLINE NETWORKING

Networking je součástí každé prezenční události – konference, přednášky, firemního oběda, galavečera, benefiční akce a plesu, rautu nebo neformální grilovací párty. V dnešní době se však upouští od klasické výměny vizitek a i budování sítě kontaktů se přesouvá do online prostředí. Účastníte-li se například webináře, je velmi pravděpodobné, že vás organizátoři pozvou do online místnosti ještě před oficiálním začátkem, nebo vám po skončení zašlou odkaz na skupinu na sociální síti, kam se můžete přidat a navazovat kontakty s dalšími účastníky. Online skupiny, které spojují nadšence a odborníky z dané oblasti, jsou typické například pro LinkedIn nebo Facebook.

ELEVATOR PITCH

Elevator pitch znamená v překladu „prezentace ve výtahu“. Mělo by jít o stručný a poutavý text představující osobu, organizaci, produkt, případně pracovní místo. Představte si, že jedete s někým ve výtahu a máte minutu na to, abyste na vašeho spolucestujícího ve výtahu udělali dojem. Pokud to vyjde, vyměníte si vizitku, telefonní číslo, propojíte se na LinkedInu, můžete v rozhovoru pokračovat jindy a máte kontakt do vaší sítě.  Pokud vaše představení nezaujme, ze spolucestujícího ve výtahu cenný kontakt nebude.

REFERRAL PROGRAM

Sdílení a doporučování je také aktuálním tématem v náboru. Mnoho firem má zavedený takzvaný referral program. Pokud zaměstnanec firmy doporučí na volnou pozici kandidáta, který se osvědčí, získá za doporučení odměnu. Tento program je přínosný pro všechny strany. Z hlediska HR se jedná o kvalitní způsob náboru, jelikož zaměstnanec zpravidla nedoporučí někoho, o kom si není stoprocentně jistý a za koho by se musel stydět, a zároveň kandidát má informace o firmě z důvěryhodného zdroje. Čím širší a kvalitnější budete svou síť mít, tím pravděpodobnější je, že vás někdo na volnou pozici může doporučit.

Prostřednictvím osobních kontaktů a doporučení hledá práci 39% kandidátů.

U networkingu platí, stejně jako v životě, že by měla fungovat rovnováha a mělo by jít vždy o oboustranný vztah. Nejde od svých kontaktů jen brát. Pomáhejte i vy svými znalostmi a zkušenostmi druhým a podpořte tak svůj brand.

Jak jste na tom s networkingem vy? V příštím článku, z této série posledním, se s vámi podělíme o tipy a triky na závěr. 

Zdroj:

Průzkum Randstad