TRENDY VE FIREMNÍCH BENEFITECH

Jaké benefity vám poskytuje zaměstnavatel? A s jakými jste se dosud nepotkali? Podívejte se na trendy u nás i ve světě.

Benefity – péče o zaměstnance a zároveň lákadlo pro kandidáty. Podívejte se s námi na ty tradiční, i méně tradiční výhody poskytované zaměstnavateli. 

Co to jsou benefity? 

Benefity jsou výhody, které nabízí zaměstnavatel zaměstnancům nad rámec mzdy. Benefity jsou nepeněžní, nevymahatelné a nejsou stanovené zákonem. V dnešní době mnoho firem využívá benefity pro zajištění péče o zaměstnance a jejich motivaci nebo posílení firemní kultury.   

Jak vypadají klasické a nejoblíbenější zaměstnanecké benefity? 

Mezi základní benefity, se kterými se potkáte téměř v každém zaměstnání, patří stravenky nebo stravenkový paušál. Na pracovištích je pro zaměstnance často připravena káva a další nápoje. K závislosti na typu vykonávané práce také notebook a mobilní telefon, i když se často jedná spíše o pracovní pomůcku nežli o benefit. 

Z jednoho vyhledávaného benefitu se nám díky covidu stala téměř nutnost, na mysli máme samozřejmě home office neboli práci z domova. Část firem se nyní snaží zaměstnance lákat zpátky do kanceláří, část firem kanceláře ruší a nechává své lidi pracovat odkudkoliv.   

Zaměstnanec má ze zákona právo na 20 dní dovolené v kalendářním roce. Většina zaměstnavatelů ale poskytuje týden navíc čili 25 dní dovolené. Pro někoho lákadlem a pro někoho noční můrou jsou teambuldingy, společné firemní akce i mimopracovní setkávání.  

Firmy také často podporují rozvoj a vzdělávání. Může jít o interní vzdělávání, nebo externí kurzy a workshopy. Oblíbené jsou jazykové kurzy, rozvoj v měkkých dovednostech, IT školení nebo speciálně zaměřené kurzy dle typu pozice.  

Jaké další benefity vám zaměstnavatel může nabídnout? 

Benefity můžou mít finanční podobu, a to například příspěvek na dopravu nebo příspěvek na doplňkové penzijní pojištění.  Pokud pracujete ve výrobní firmě, velmi pravděpodobně na vás čekají zaměstnanecké slevy. Váš rodinný rozpočet může ušetřit používání služebního auta k osobním účelům, nebo částečně nebo plně hrazená multisport karta. Některé firmy také poskytují svým zaměstnancům půjčky, pokud se dostanou do úzkých nebo mají neočekávané výdaje.  

Velké téma v době covidu je duševní zdraví. Firmy stále častěji dbají na podporu mentální pohody a psychohygieny svých zaměstnanců. Na pracovišti se tak můžete setkat s firemním psychologem, terapeutem nebo třeba koučem či mentorem. Pokud je toho na vás přes den moc nebo máte prostor mezi schůzkami, můžete si odpočinout v relaxační místnosti, zahrát si počítačové hry či stolní fotbal v herně, nebo si zacvičit v posilovně

Rádi pomáháte? V tom případě by se vám hodil benefit v podobě placeného dobrovolnictví, kdy vám zaměstnavatel poskytne placené dny volna pro vaši dobrovolnou dobročinnou aktivitu. Rodičům zase vyhovují firemní školky, flexibilní pracovní doba a dny volna navíc na osobní akce, jako jsou narozeniny nebo první a poslední den školy.  

Nejen ve chřipkovém období přijde vhod ovoce, zelenina a další strava na pracovišti a pro krátké nemoci sickdaysneboli dny zdravotního volna

Jakou podobu mají netradiční benefity? 

Pojďme se teď povídat k zaměstnavatelům do zahraničí. Tím pravděpodobně nejméně tradičním benefitem je možnost proplacení přeměny pohlaví, kterou poskytuje jedna americká investiční firma. A v Americe ještě na chvíli zůstaneme. Ty největší americké technologické a IT firmy svým zaměstnankyním hradí zmrazení vajíček, aby se v produktivním věku mohly věnovat kariéře a dětem se věnovat později.  

Na Islandu zavádějí firmy pilotní projekty čtyřdenního pracovního týdne, který prý zajišťuje větší produktivitu. Část firem nejen na Islandu ale dává prostor svým zaměstnancům, aby si sami zvolili, zda chtějí pracovat čtyři nebo pět dní v týdnu.   

Velké firmy také motivují své zaměstnance placenou týdenní nebo dvoutýdenní dovolenou v přímořském resortu. Lákavé, že?  

Máte doma domácího mazlíčka? Pak byste nejspíš uvítali tzv. pawternity leave, neboli zvířecí rodičovskou dovolenou, dny volna pro zabydlení vašeho nového člena rodiny.  

Netradiční benefity ale můžeme najít i u zaměstnavatelů u nás. Například Welcome to the Jungle poskytuje svým zaměstnancům neomezenou dovolenou, kdy rekordem je prý 10 týdnů dovolené za rok. Ve firmě Scuk.cz kromě neomezené dovolené platí, že pokud vydržíte být po celou dobu své dovolené skutečně offline, odpočívat a nepracovat, dají vám na dovolenou příspěvek. Český start up Advanto zase umožňuje firmám díky své aplikaci vyplatit mzdu zaměstnanci kdykoliv ji potřebuje, ještě před výplatním termínem. A Vodafone svým zaměstnancům na mateřské dovolené doplácí rozdíl mezi podporou a původní mzdou, rodičům poskytuje dny volna navíc a mohou si na péči zkrátit pracovní úvazky.  

S jakými benefity jste se setkali ve vašem zaměstnání? Co byste od zaměstnavatele uvítali? Který benefit byste naopak nikdy nevyužili?  

Vaše tipy nám můžete zaslat na zlataprace@krasapomoci.cz. 

Zdroje: 

https://www.jobfairs.eu/magazin/top-netradicni-studijni-benefity-i-u-ceskych-zame

https://video.aktualne.cz/dvtv/kluson-neomezena-dovolena-rekord-je-10-tydnu-nechceme-pravid/r~3987ded0e8d211ebbc3f0cc47ab5f122/

https://financebuzz.com/unusual-job-benefits

https://www.edenred.cz/clanky/4-nejbizarnejsi-zamestnanecke-benefity-ve-svete